Skenar terapia

Služby

icon

SKENAR terapia

SamoKontrolujúcim Elektro-Neuro-Adaptívnym Regulátorom

SKENAR je transkožný elektroneurostimulátor s biologickou spätnou väzbou. Individuálnym dávkovaním pôsobí na reflexné zóny, čo znamená, že je komunikatívnou formou elektroliečby. Pracuje s technikou impulzov, ktoré sa neustále menia podľa odpovede tela na predchádzajúci impulz. V princípe to teda znamená, že prístroj SKENAR vysiela elektrický impulz, meria reakčný čas tkaniva na tento impulz a neustále ho upravuje, až kým nevyvolá v tkanive optimálnu uzdravovaciu reakciu.

(Iné terapie využívajú väčšinou nemenný alebo meniaci sa impulz bez merania reakcie tela na mieste aplikácie. SKENAR terapia sa teda už v základoch odlišuje od ostatných druhov elektroliečby, najmä od terapie prístrojom TENS.)

SKENAR je určený na terapeutické neinvazívne pôsobenie na ľudskú pokožku a má všeobecné regulačné účinky na fungovanie sústav ľudského organizmu pri širokom spektre ochorení. Táto terapia síce nie je univerzálnym prostriedkom na všetky choroby, ale jej výsledky sú presvedčivé a nepopierateľné.
Prístroj SKENAR sa využíva najmä na obnovenie narušených funkcií organizmu. Jeho hlavnou úlohou je zabezpečiť harmonizáciu organizmu a stimulovať jeho obranné schopnosti, skryté a nevyužité rezervy.

Pri kontakte elektródy s pokožkou SKENAR vysiela krátkodobé nízkofrekvenčné impulzy. Hodnoty impulzov sa stanovujú automaticky, na základe pôsobenia biologicky reverzného spojenia s organizmom. Ak SKENAR nemá z tela spätnú väzbu, môže sa sám vypnúť.
Pokožka živého organizmu je informačné pole, do ktorého sa prenášajú údaje o stave orgánov a tkanív. Pretože medzi pokožkou, orgánmi a ich sústavami existuje vzájomné prepojenie, narušenie ich funkcií sa zodpovedajúcim spôsobom odráža na pokožke. Tak sa pokožka stáva informačným poľom, ktoré prenáša údaje o stave narušeného orgánu. Ovplyvňovaním pokožky máme možnosť pôsobiť na vnútorné orgány a činnosť sústav. Súčasné klinické výskumy potvrdzujú, že narušenie funkcie nejakého orgánu je možné normalizovať vhodným pôsobením na určité oblasti povrchu (pokožky) ľudského tela. Ľudský mozog riadi orgány prostredníctvom elektrických impulzov a vieme, že pôsobiť na organizmus, vnútorné orgány a nervovú sústavu je možné prostredníctvom pokožky pomocou vyvolaných elektrických impulzov, ktoré sú podobné práve impulzom mozgu.

SKENAR má schopnosť generovať také elektrické impulzy, ktoré sú fyziologicky podložené a blízke impulzom putujúcim do mozgu.
Počas SKENAR terapie pôsobia na pokožku osobitné elektrické impulzy, ktoré sa menia v prípade zmeny stavu pokožky a v organizme vyvolávajú reakcie zamerané na regeneráciu stratených funkcií. Reguláciou narušených sústav organizmu SKENAR dostáva do stavu normálu všetko, čo je schopné regenerovať sa. Uzdravenie nastáva regeneráciou a harmonizáciou vlastných rezerv organizmu.
Princíp pôsobenia prístroja je založený na tvorbe tzv. neuropodobného impulzu, ktorého forma sa mení podľa reakcie organizmu. Tieto zmeny kopírujú činnosť mozgu v patologickej zóne. Impulzy sformované takýmto spôsobom sú schopné vytvárať biologicky aktívne látky, ktoré sa takmer okamžite distribuujú krvou do celého organizmu. V konečnom dôsledku nastáva pomerne rýchla regenerácia stratených funkcií.

Prístroj SKENAR sa používa na obnovenie optimálnej činnosti buniek, tkanív, orgánov a celého organizmu. Je prekvapujúce, ako živý organizmus dosahuje nečakané výsledky v zložitých regulačných procesoch. Dôležitú úlohu v tom hrá pokožka. Na liečenie rôznych ochorení pomocou SKENAR terapie sa predovšetkým využívajú zóny pokožky so zvýšenou fyziologickou aktivitou. Zmeny v organizme sú možné na energetickej a informačnej úrovni.

Pokožka má jedinečnú vlastnosť súčasne spájať funkciu mnohonásobného informačného senzora a tiež prijímača rôznorodých fyzických impulzov. Pokožka napríklad prijíma také impulzy, ako je mechanické dráždenie (ihla a masáž) alebo tepelné pôsobenie, elektrické prúdenie, magnetické pole, biopole, laserový lúč alebo ultrazvuk. Ako príjemca je pokožka schopná prijať vonkajšiu informáciu v podobe elektrických, optických, tepelných, chemických, magnetických, mechanických a iných impulzov, prvotne ju spracovať v zakódovanej podobe a odoslať ju do sústavy, ktorá riadi ľudský organizmus. Z hľadiska SKENAR terapie je najvýznamnejší prenos informácie v podobe elektrických impulzov prostredníctvom medzibunkových štrbinových kontaktov.

Je známe, že v prípade narušenia činnosti akéhokoľvek orgánu, zmení pokožka v danej časti elektrovodivosť, objem a teplotu. Zvyšuje sa tiež jej citlivosť. Biologické procesy spravidla sprevádzajú elektrické body s veľmi malým napätím. S cieľom ovplyvňovať biologické procesy v organizme je logické používať elektrické impulzy v podobe mikronapätia, ktoré sa parametrami blížia práve k napätiu sprevádzajúce biologické procesy. Elektrický mikroampérový prúd reflexne vplývajúci na centrálnu nervovú sústavu umožňuje zasiahnuť do životných procesov na úrovni buniek pomocou stimulácie.
Na takéto pôsobenie sa používajú rôzne prístroje, ktoré umožňujú získavať stále nízko mikroampérové napätie a striedavý prúd s určitou frekvenciou a intenzitou. Na rozdiel od takýchto prístrojov SKENAR terapia pôsobí na ľudský organizmus impulzným napätím, ktoré je podobné biologickým impulzom. Najdôležitejšie je zabezpečiť harmonizáciu životných funkcií organizmu stimuláciou jeho obranných síl a imunitných funkcií. Ľudský organizmus je naprogramovaný tak, aby bola zachovaná homeostáza, t. j. vnútorná súhra činností orgánov a sústav.

Efektivita SKENAR terapie je 95 % (pričom v 65 % prípadov sa podarí dosiahnuť úplné klinické uzdravenie a v 30 % sa prejaví kladná reakcia). V priemere sa dosahuje trojnásobné zrýchlenie uzdravenia pri všetkých druhoch ochorenia. Napríklad ak liečba vredového ochorenia liekmi trvá 3 týždne, SKENAR je schopný odstrániť žalúdočné vredy alebo vredy na dvanástniku bez použitia liekov za 5 až 7 dní. Táto metóda je efektívna predovšetkým pri liečbe funkčných ochorení.

Účinky SKENAR terapie
 • normalizácia narušených funkcií
 • zrýchlenie priebehu a zníženie prejavu patologických procesov, najmä pri bolestivých prejavoch
 • zmiernenie problémov pri úrazoch, popáleninách, omrzlinách
 • podstatné zlepšenie celkového stavu vrátane subjektívneho
 • imunostimulácia
 • zrýchlené hojenie rán, protizápalové a protialergické pôsobenie, zníženie horúčky, tlmenie zápalu, stiahnutie opuchov
 • kladné výsledky pri cievnych ochoreniach (zlepšenie krvného obehu), zlepšenie toku lymfy
 • omladzovanie vonkajšie i vnútorné
 • zlepšenie spánku a emočných prejavov
 • povzbudenie nervovej a mozgovej aktivity
 • normalizácia látkovej výmeny, normalizácia hormonálnej hladiny, vyplavovanie neuropeptidov a mnohé iné.
Indikácie

Cieľom SKENAR terapie je na jednej strane liečba akútnych zdravotných problémov, t. j. udržanie životne dôležitých funkcií a rýchle riešenie akútnych stavov a na druhej strane liečba chronických ochorení, ktorú je nutné opakovať v pravidelných intervaloch viackrát. Použitie prístroja je teda indikované pri akýchkoľvek chorobných (patologických) zmenách funkcií organizmu a poruchách adaptačných procesov:

 • nervovej sústavy (rôzne ochorenia chrbtice so sekundárnymi poruchami nervovej činnosti, poruchami statiky a dynamiky chrbtice, deformáciami chrbtice, radikulitída, neuritída, porušenie zásobovania mozgu krvou a jeho následky, ochorenia vegetatívnej nervovej sústavy a pod.);
 • kostrovej a svalovej sústavy (myozitída, artritída, artróza, pomliaždeniny mäkkých tkanív, zlomeniny);
 • dýchacej sústavy (tracheitída, bronchitída, akútne respiračné ochorenie, zápal pľúc, pleuritída, bronchiálna astma);
 • kardiovaskulárnej sústavy (ischemická choroba srdca, hypertónia, hypotónia, rôzne formy arytmií), ciev v končatinách (kŕčové žily, poruchy mikrocirkulácie, trofické /predkolenné/ vredy);
 • tráviacej sústavy (gastritídy, enteritídy, kolitídy, cholecystitídy, hepatitídy);
 • močovo-pohlavnej sústavy (pyelonefritídy, cystitídy, poruchy menštruačného cyklu, zápaly vaječníkov, neplodnosť, toxikózy tehotných žien);
 • choroby zubov (paradontóza, paradontitída, odstránenie bolestivého syndrómu).
Kontraindikácie
 • individuálna neznášanlivosť
 • kardiostimulátor (zariadenie na umelé udržiavanie srdcového rytmu) − práca s prístrojom v oblasti srdca
 • závažné psychické ochorenia
Obmedzenia
 • flebotrombóza − možná aplikácia mimo trombotických oblastí
 • tehotenstvo − možná aplikácia mimo maternice
 • nádory
Bezpečnostné opatrenia

Prístroj je bezpečný, používa zabudovaný zdroj nízkovoltového napätia, takže je celkom nezávislý od vonkajšej elektrickej siete.

SKENAR terapia trvá 30 − 60 minút. Aplikuje sa na masérskom či medicínskom lôžku v ľahu alebo v sede. Pred terapiou odporúčame osprchovať sa.